C&K Components 7101SDCKE
7101SDCKE picture photo
Mfg. Part Number
7101SDCKE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101SDCKE.pdf
Availability of 7101SDCKE
QUANTITY
7101SDCKE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101SDCKE
Internal Part NumberEIS-7101SDCKE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.45mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101SDCKE
Related Links7101, 7101SDCKE Datasheet, C&K Components Distributor
7101SDCKE Details Description
Related parts for 7101SDCKE
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
HANDLE INSUL T-HAND 1/2" 7.87" datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 710PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf