C&K Components 7103J1AV3BE2
7103J1AV3BE2 picture photo
Mfg. Part Number
7103J1AV3BE2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7103J1AV3BE2.pdf
Availability of 7103J1AV3BE2
QUANTITY
7103J1AV3BE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7103J1AV3BE2
Internal Part NumberEIS-7103J1AV3BE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7103J1AV3BE2
Related Links7103J1, 7103J1AV3BE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7103J1AV3BE2 Details Description
Related parts for 7103J1AV3BE2
CONN DB9 CRIMP FEMALE NICKEL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.74"L X 3.15"W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD QUAD 32POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 150V 1.66A datasheet.pdf
28 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
THRU VR SIDE SENSE 5M SUPER-SMAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf