C&K Components 7103MD9AV2BE22
7103MD9AV2BE22 picture photo
Mfg. Part Number
7103MD9AV2BE22
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7103MD9AV2BE22.pdf
Availability of 7103MD9AV2BE22
QUANTITY
7103MD9AV2BE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7103MD9AV2BE22
Internal Part NumberEIS-7103MD9AV2BE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7103MD9AV2BE22
Related Links7103MD9, 7103MD9AV2BE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7103MD9AV2BE22 Details Description
Related parts for 7103MD9AV2BE22
MOSFET N-CH 500V 22A TO-247AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.6A SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1700V 400A KA SER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 120W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 22POS TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf