C&K Components 7103P4YW6BE
7103P4YW6BE picture photo
Mfg. Part Number
7103P4YW6BE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7103P4YW6BE.pdf
Availability of 7103P4YW6BE
QUANTITY
7103P4YW6BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7103P4YW6BE
Internal Part NumberEIS-7103P4YW6BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length6.35mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7103P4YW6BE
Related Links7103P, 7103P4YW6BE Datasheet, C&K Components Distributor
7103P4YW6BE Details Description
Related parts for 7103P4YW6BE
REGULATOR +12V-1.8V 7A SIP VERT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 47TFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 40POS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf