C&K Components 7105J16ZQE32
7105J16ZQE32 picture photo
Mfg. Part Number
7105J16ZQE32
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7105J16ZQE32.pdf
Availability of 7105J16ZQE32
QUANTITY
7105J16ZQE32 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7105J16ZQE32
Internal Part NumberEIS-7105J16ZQE32
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 20.32mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7105J16ZQE32
Related Links7105J1, 7105J16ZQE32 Datasheet, C&K Components Distributor
7105J16ZQE32 Details Description
Related parts for 7105J16ZQE32
IC REG LDO -15V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC PLL CLOCK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf