C&K Components 7105K12Z3BE3
7105K12Z3BE3 picture photo
Mfg. Part Number
7105K12Z3BE3
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7105K12Z3BE3.pdf
Availability of 7105K12Z3BE3
QUANTITY
7105K12Z3BE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7105K12Z3BE3
Internal Part NumberEIS-7105K12Z3BE3
Category Switches
FamilyToggle Switches
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length18.59mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesRed Anodized
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7105K12Z3BE3
Related Links7105K1, 7105K12Z3BE3 Datasheet, C&K Components Distributor
7105K12Z3BE3 Details Description
Related parts for 7105K12Z3BE3
CIR BRKR THRM 16A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC SOT563 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT502B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 14DIP datasheet.pdf
CRIMP-SET PZ 6 ROTO D datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf