C&K Components 7105L2PHZBE
7105L2PHZBE picture photo
Mfg. Part Number
7105L2PHZBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7105L2PHZBE.pdf
Availability of 7105L2PHZBE
QUANTITY
7105L2PHZBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7105L2PHZBE
Internal Part NumberEIS-7105L2PHZBE
Category Switches
FamilyToggle Switches
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length13.97mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7105L2PHZBE
Related Links7105L, 7105L2PHZBE Datasheet, C&K Components Distributor
7105L2PHZBE Details Description
Related parts for 7105L2PHZBE
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SUPPORT AGREEMENT BRONZE 10HOURS datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 3.0MM datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf