C&K Components 7107J16WQE22
7107J16WQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7107J16WQE22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7107J16WQE22.pdf
Availability of 7107J16WQE22
QUANTITY
7107J16WQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7107J16WQE22
Internal Part NumberEIS-7107J16WQE22
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Switches
FamilyRocker Switches
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleWire Wrap
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 20.32mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7107J16WQE22
Related Links7107J1, 7107J16WQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7107J16WQE22 Details Description
Related parts for 7107J16WQE22
IC 4.375V 10% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS PIANO SMD datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 10MM SPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf