C&K Components 7107J19ZQI12
7107J19ZQI12 picture photo
Mfg. Part Number
7107J19ZQI12
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7107J19ZQI12.pdf
Availability of 7107J19ZQI12
QUANTITY
7107J19ZQI12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7107J19ZQI12
Internal Part NumberEIS-7107J19ZQI12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Potted
Panel Cutout DimensionsRectangular - 38.74mm x 16.46mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7107J19ZQI12
Related Links7107J1, 7107J19ZQI12 Datasheet, C&K Components Distributor
7107J19ZQI12 Details Description
Related parts for 7107J19ZQI12
RES SMD 390 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
VARISTOR 243V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2493-002 datasheet.pdf
OSC TCXO 66.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 18SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf