C&K Components 7108J16ZQE12
7108J16ZQE12 picture photo
Mfg. Part Number
7108J16ZQE12
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7108J16ZQE12.pdf
Availability of 7108J16ZQE12
QUANTITY
7108J16ZQE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7108J16ZQE12
Internal Part NumberEIS-7108J16ZQE12
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 20.32mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7108J16ZQE12
Related Links7108J1, 7108J16ZQE12 Datasheet, C&K Components Distributor
7108J16ZQE12 Details Description
Related parts for 7108J16ZQE12
RES SMD 64.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 15.0 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 22A 4.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf