C&K Components 7108J26CQE22
7108J26CQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7108J26CQE22
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7108J26CQE22.pdf
Availability of 7108J26CQE22
QUANTITY
7108J26CQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7108J26CQE22
Internal Part NumberEIS-7108J26CQE22
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 20.32mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7108J26CQE22
Related Links7108J2, 7108J26CQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7108J26CQE22 Details Description
Related parts for 7108J26CQE22
IC FIFO 65536X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 2.0MH 1:100 SMD datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 24POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 40A DO5 datasheet.pdf
IC FPGA 674 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf