C&K Components 7109J51Z3QE22
7109J51Z3QE22 picture photo
Mfg. Part Number
7109J51Z3QE22
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7109J51Z3QE22.pdf
Availability of 7109J51Z3QE22
QUANTITY
7109J51Z3QE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7109J51Z3QE22
Internal Part NumberEIS-7109J51Z3QE22
Category Switches
FamilyRocker Switches
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7109J51Z3QE22
Related Links7109J5, 7109J51Z3QE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7109J51Z3QE22 Details Description
Related parts for 7109J51Z3QE22
IC DELAY LINE 6NS 8UMAX datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VFD CUSTOM AUDIO DISP 6.6MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf