Integrated Device Technology (IDT) 71256L70DB
71256L70DB picture photo
Mfg. Part Number
71256L70DB
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 70NS 28CDIP
Datasheet Download
71256L70DB.pdf
Availability of 71256L70DB
QUANTITY
71256L70DB Order Process
Ship out your order
Specifications of 71256L70DB
Internal Part NumberEIS-71256L70DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLot Mark Update 13/Apr/2015
Adhesive Material Update 28/Apr/2015
Standard Package13
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case28-CDIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-CDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71256L70DB
Related Links71256, 71256L70DB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71256L70DB Details Description
Related parts for 71256L70DB
IC DAC 12BIT 2WIRE I2C 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 10POS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W SMBJ datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAC-HZ-4P-MS/0 5-542/FS SCO BK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
700 MHz, 5 mA 4-to-1 Video Multiplexer IC datasheet.pdf