FFF 71292-101S
71292-101S picture photo
Mfg. Part Number
71292-101S
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
101S-SCA-2 PLUG CONN STRADDLE
Datasheet Download
71292-101S.pdf
Availability of 71292-101S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
71292-101S Order Process
Ship out your order
Specifications of 71292-101S
Internal Part NumberEIS-71292-101S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package780
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
Series71292
Connector StyleCenter Strip Contacts
Connector TypePlug
Number of Positions80
Number of Rows2
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Flange Feature-
TypeSCA-2
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71292-101S
Related Links71292, 71292-101S Datasheet, FFF Distributor
71292-101S Details Description
Related parts for 71292-101S
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
C/A MPO-MPO 12 FIBER 70.0 FT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC1736CG datasheet.pdf
CRIMP DIE datasheet.pdf
680000UF 25V 76X220MM 85C 15000H datasheet.pdf