FFF 71299-050CALF
71299-050CALF picture photo
Mfg. Part Number
71299-050CALF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH
Datasheet Download
71299-050CALF.pdf
Availability of 71299-050CALF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
71299-050CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 71299-050CALF
Internal Part NumberEIS-71299-050CALF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCMCIA Header 29/Jan/2015
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
Series71299
PackagingTray
Card TypePCMCIA - CardBus, Type I, II, III
Number of Positions68
Connector TypeConnector and Ejector
Insertion, Removal MethodPush In, Push Out
Ejector SideRight
Mounting TypeCard Edge Header
FeaturesCard Guides
Height Above Board0.425" (10.80mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71299-050CALF
Related Links71299-, 71299-050CALF Datasheet, FFF Distributor
71299-050CALF Details Description
Related parts for 71299-050CALF
FUSE PTC 8.00A 30V RESET RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 10POS R/A SH datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM TIN datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1-1/4" RACEWAY 8' OFFICE WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf