Integrated Device Technology (IDT) 7130LA55FB
7130LA55FB picture photo
Mfg. Part Number
7130LA55FB
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 8KBIT 55NS 48FPACK
Datasheet Download
7130LA55FB.pdf
Availability of 7130LA55FB
QUANTITY
7130LA55FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 7130LA55FB
Internal Part NumberEIS-7130LA55FB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size8K (1K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case48-FlatPack
Supplier Device Package48-FPACK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7130LA55FB
Related Links7130L, 7130LA55FB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7130LA55FB Details Description
Related parts for 7130LA55FB
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.2A SP3SUA datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SPT datasheet.pdf
CONTACT BLOCK ALT 22 SERIES SPST datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 52MM datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE SFTP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf