Integrated Device Technology (IDT) 7140SA55P
7140SA55P picture photo
Mfg. Part Number
7140SA55P
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 8KBIT 55NS 48DIP
Datasheet Download
7140SA55P.pdf
Availability of 7140SA55P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
7140SA55P Order Process
Ship out your order
Specifications of 7140SA55P
Internal Part NumberEIS-7140SA55P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Aug/2015
Revision Updated Subs 25/Sep/2015
Standard Package7
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size8K (1K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package48-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7140SA55P
Related Links7140, 7140SA55P Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7140SA55P Details Description
Related parts for 7140SA55P
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CONN CAGE QSFP SHIELD R/A T/H datasheet.pdf
BELT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.25KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf