Integrated Device Technology (IDT) 7142LA55P
7142LA55P picture photo
Mfg. Part Number
7142LA55P
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP
Datasheet Download
7142LA55P.pdf
Availability of 7142LA55P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
7142LA55P Order Process
Ship out your order
Specifications of 7142LA55P
Internal Part NumberEIS-7142LA55P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Aug/2015
Revision Updated Subs 25/Sep/2015
Standard Package7
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package48-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7142LA55P
Related Links7142, 7142LA55P Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7142LA55P Details Description
Related parts for 7142LA55P
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT143-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DSUB 15 M PCB STR MACH G ZINC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf