Integrated Device Technology (IDT) 7142SA55C
7142SA55C picture photo
Mfg. Part Number
7142SA55C
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP
Datasheet Download
7142SA55C.pdf
Availability of 7142SA55C
QUANTITY
7142SA55C Order Process
Ship out your order
Specifications of 7142SA55C
Internal Part NumberEIS-7142SA55C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Series-
PackagingTube
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package48-SIDE BRAZED
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7142SA55C
Related Links7142, 7142SA55C Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7142SA55C Details Description
Related parts for 7142SA55C
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 9W 5% RADIAL datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLYTHYLENE 2"X300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 40' NM NM datasheet.pdf
FUSE 1.25A 32V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf