Integrated Device Technology (IDT) 7143SA55PF
7143SA55PF picture photo
Mfg. Part Number
7143SA55PF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP
Datasheet Download
7143SA55PF.pdf
Availability of 7143SA55PF
QUANTITY
7143SA55PF Order Process
Ship out your order
Specifications of 7143SA55PF
Internal Part NumberEIS-7143SA55PF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size32K (2K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7143SA55PF
Related Links7143S, 7143SA55PF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7143SA55PF Details Description
Related parts for 7143SA55PF
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT SR W/PGS 8POS datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED B/L FOR DOGM128 FULL COLOR datasheet.pdf
O RING datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf