Integrated Device Technology (IDT) 7143SA55PF8
7143SA55PF8 picture photo
Mfg. Part Number
7143SA55PF8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP
Datasheet Download
7143SA55PF8.pdf
Availability of 7143SA55PF8
QUANTITY
7143SA55PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7143SA55PF8
Internal Part NumberEIS-7143SA55PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size32K (2K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7143SA55PF8
Related Links7143S, 7143SA55PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7143SA55PF8 Details Description
Related parts for 7143SA55PF8
CAP FILM 1600PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 28POS .100 TIN datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 5.0V 32-SOJ datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 10% 1400VDC RAD datasheet.pdf