Vishay/BCcomponents 715C10DKS20
715C10DKS20 picture photo
Mfg. Part Number
715C10DKS20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.02UF 10KV Y5U DISK
Datasheet Download
715C10DKS20.pdf
Availability of 715C10DKS20
QUANTITY
715C10DKS20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 715C10DKS20
Internal Part NumberEIS-715C10DKS20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model715CxxDK.stp
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 715C
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10000V (10kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)715C10DKS20
Related Links715C1, 715C10DKS20 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
715C10DKS20 Details Description
Related parts for 715C10DKS20
IC REG LDO 12V 0.1A TO3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf