FFF 71600-250LF
71600-250LF picture photo
Mfg. Part Number
71600-250LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET IDC 50POS DL SR 30AU
Datasheet Download
71600-250LF.pdf
Availability of 71600-250LF
QUANTITY
71600-250LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 71600-250LF
Internal Part NumberEIS-71600-250LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28-30 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71600-250LF
Related Links71600, 71600-250LF Datasheet, FFF Distributor
71600-250LF Details Description
Related parts for 71600-250LF
IC DAC 8BIT DUAL R-R 10-MSOP datasheet.pdf
CONV D/A 10BIT 60MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU ARM9 32KB ROM 144LFBGA datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG YEL 6V datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 15A TO-220 datasheet.pdf
SMA STRT JACK-PLUG RG-316 1M datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf