Qualtek Electronics Corp. 716W-X2/02
716W-X2/02 picture photo
Mfg. Part Number
716W-X2/02
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN AC RCPT .8MM SNAP/.187 FO
Datasheet Download
716W-X2/02.pdf
Availability of 716W-X2/02
QUANTITY
716W-X2/02 Order Process
Ship out your order
Specifications of 716W-X2/02
Internal Part NumberEIS-716W-X2/02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
PCN Assembly/OriginVDE to TUV 07/Jul/2015
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series716W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.60mm x 25.30mm
Panel Thickness0.031" ~ 0.059" (0.79mm ~ 1.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)716W-X2/02
Related Links716W-, 716W-X2/02 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
716W-X2/02 Details Description
Related parts for 716W-X2/02
EVAL MOD FOR TPA2000D4 datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.15A 370 MOHM datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5 72FIB datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf