Grayhill, Inc. 71A30-08-2-04N
71A30-08-2-04N picture photo
Mfg. Part Number
71A30-08-2-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71A30-08-2-04N.pdf
Availability of 71A30-08-2-04N
QUANTITY
71A30-08-2-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71A30-08-2-04N
Internal Part NumberEIS-71A30-08-2-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks8
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel65.20mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71A30-08-2-04N
Related Links71A30-0, 71A30-08-2-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71A30-08-2-04N Details Description
Related parts for 71A30-08-2-04N
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM FLUSH RED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 48.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf