Grayhill, Inc. 71A36-01-1-03S
71A36-01-1-03S picture photo
Mfg. Part Number
71A36-01-1-03S
Datasheet Download
71A36-01-1-03S.pdf
Availability of 71A36-01-1-03S
QUANTITY
71A36-01-1-03S Order Process
Ship out your order
Specifications of 71A36-01-1-03S
Internal Part NumberEIS-71A36-01-1-03S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series71
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Features-
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71A36-01-1-03S
Related Links71A36-0, 71A36-01-1-03S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71A36-01-1-03S Details Description
Related parts for 71A36-01-1-03S
CAP CER 150PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2CH 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 16POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X84" A MED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 36MM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
NGR MON. 48VDC PROFIBUS CE/C-T datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf