Grayhill, Inc. 71A36-05-1-10N-C
71A36-05-1-10N-C picture photo
Mfg. Part Number
71A36-05-1-10N-C
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS 5DECK 0.25A
Datasheet Download
71A36-05-1-10N-C.pdf
Availability of 71A36-05-1-10N-C
QUANTITY
71A36-05-1-10N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of 71A36-05-1-10N-C
Internal Part NumberEIS-71A36-05-1-10N-C
Series71
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks5
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Features-
Depth Behind Panel41.48mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71A36-05-1-10N-C
Related Links71A36-05, 71A36-05-1-10N-C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71A36-05-1-10N-C Details Description
Related parts for 71A36-05-1-10N-C
IC REG BST 5V 3.6A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN FMALE FRONT PNL MT 4POS .5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 4CH HD 5V 48-QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 12-PLEX datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf