Grayhill, Inc. 71A36-06-1-10N-C
71A36-06-1-10N-C picture photo
Mfg. Part Number
71A36-06-1-10N-C
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS 6DECK 0.25A
Datasheet Download
71A36-06-1-10N-C.pdf
Availability of 71A36-06-1-10N-C
QUANTITY
71A36-06-1-10N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of 71A36-06-1-10N-C
Internal Part NumberEIS-71A36-06-1-10N-C
Series71
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks6
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Features-
Depth Behind Panel54.13mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71A36-06-1-10N-C
Related Links71A36-06, 71A36-06-1-10N-C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71A36-06-1-10N-C Details Description
Related parts for 71A36-06-1-10N-C
FIXED IND 470UH 370MA 1.6 OHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS SIDE ENTRY 10MM datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.37A 40 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf