| Internal Part Number | EIS-71ADF30-08PAJN | |
| RoHS Information | Compliance Status by Product Type | |
| PCN Other | Multiple Devices Plating Material 30/Jan/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rotary Switches | |
| Series | 71 | |
| Number of Positions | 2 ~ 12 | |
| Index Stops | Adjustable | |
| Number of Decks | 8 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP12T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Angle of Throw | 30° | |
| Contact Material | Silver Alloy | |
| Contact Finish | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 65.20mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |