| Internal Part Number | EIS-71AF30-03-1-10S | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rotary Switches | |
| Series | 71 | |
| Number of Positions | 10 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 3 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP10T | |
| Contact Timing | Shorting (MBB) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (3.17mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Angle of Throw | 30° | |
| Contact Material | Silver Alloy | |
| Contact Finish | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 30.40mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |