Grayhill, Inc. 71B30-01-3-04N
71B30-01-3-04N picture photo
Mfg. Part Number
71B30-01-3-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71B30-01-3-04N.pdf
Availability of 71B30-01-3-04N
QUANTITY
71B30-01-3-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71B30-01-3-04N
Internal Part NumberEIS-71B30-01-3-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck3
Circuit per Deck3P4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71B30-01-3-04N
Related Links71B30-0, 71B30-01-3-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71B30-01-3-04N Details Description
Related parts for 71B30-01-3-04N
JUMPER-H1500TR/A3049N/H1500TR 5" datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 1CH 8MSOP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 0.1A 0.25W SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf