Grayhill, Inc. 71B30-02-5-02N
71B30-02-5-02N picture photo
Mfg. Part Number
71B30-02-5-02N
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71B30-02-5-02N.pdf
Availability of 71B30-02-5-02N
QUANTITY
71B30-02-5-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71B30-02-5-02N
Internal Part NumberEIS-71B30-02-5-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series71
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck5
Circuit per Deck5PDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71B30-02-5-02N
Related Links71B30-0, 71B30-02-5-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71B30-02-5-02N Details Description
Related parts for 71B30-02-5-02N
CAP FILM 0.15UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PA MODULE 925-960MHZ MC0B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf