Grayhill, Inc. 71BD30-02-1-AJN
71BD30-02-1-AJN picture photo
Mfg. Part Number
71BD30-02-1-AJN
Brief Description
SW ROTARY 1P-12POS 2 DECK 28V
Datasheet Download
71BD30-02-1-AJN.pdf
Availability of 71BD30-02-1-AJN
QUANTITY
71BD30-02-1-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BD30-02-1-AJN
Internal Part NumberEIS-71BD30-02-1-AJN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRotary Switches & Mechanical Encoders
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series71
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks2
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BD30-02-1-AJN
Related Links71BD30-, 71BD30-02-1-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BD30-02-1-AJN Details Description
Related parts for 71BD30-02-1-AJN
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.2A 9.9 MOHM datasheet.pdf
IC LNA/MIXER SIGE ADJ 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 65A DPAK datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
JBX2CTFC09,CONTACT 0.9MM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
26500 57C 55#20 2#12 PIN RECP datasheet.pdf
DSUB 25 F WW .375" R FLO G Z datasheet.pdf