| Internal Part Number | EIS-71BD30-04-1-AJN | |
| RoHS Information | Compliance Status by Product Type | |
| Index Stops | Adjustable | |
| Number of Decks | 4 | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 35.94mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 71BD30-04-1-AJN | |
| Related Links | 71BD30-, 71BD30-04-1-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | AQV216 | RELAY OPTO AC/DC 600V 50MA 6-DIP | datasheet.pdf | |