Grayhill, Inc. 71BD30-12-1-AJN
71BD30-12-1-AJN picture photo
Mfg. Part Number
71BD30-12-1-AJN
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71BD30-12-1-AJN.pdf
Availability of 71BD30-12-1-AJN
QUANTITY
71BD30-12-1-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BD30-12-1-AJN
Internal Part NumberEIS-71BD30-12-1-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks12
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel87.35mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BD30-12-1-AJN
Related Links71BD30-, 71BD30-12-1-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BD30-12-1-AJN Details Description
Related parts for 71BD30-12-1-AJN
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 2A 16-TSSOP datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG58 72" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf