Grayhill, Inc. 71BF30-02-2-02N
71BF30-02-2-02N picture photo
Mfg. Part Number
71BF30-02-2-02N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71BF30-02-2-02N.pdf
Availability of 71BF30-02-2-02N
QUANTITY
71BF30-02-2-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BF30-02-2-02N
Internal Part NumberEIS-71BF30-02-2-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BF30-02-2-02N
Related Links71BF30-, 71BF30-02-2-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BF30-02-2-02N Details Description
Related parts for 71BF30-02-2-02N
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TPCM AL52 2 05 A0 12" X 18" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf