Grayhill, Inc. 71BF30-02-2-03N
71BF30-02-2-03N picture photo
Mfg. Part Number
71BF30-02-2-03N
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71BF30-02-2-03N.pdf
Availability of 71BF30-02-2-03N
QUANTITY
71BF30-02-2-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BF30-02-2-03N
Internal Part NumberEIS-71BF30-02-2-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series71
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks2
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BF30-02-2-03N
Related Links71BF30-, 71BF30-02-2-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BF30-02-2-03N Details Description
Related parts for 71BF30-02-2-03N
IC VREF SHUNT ADJ TO243 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ELECT COND ADH TAPE 1" X 36YD datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf