Grayhill, Inc. 71BF30-03-2-06S
71BF30-03-2-06S picture photo
Mfg. Part Number
71BF30-03-2-06S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71BF30-03-2-06S.pdf
Availability of 71BF30-03-2-06S
QUANTITY
71BF30-03-2-06S Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BF30-03-2-06S
Internal Part NumberEIS-71BF30-03-2-06S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions6
Index StopsFixed
Number of Decks3
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP6T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel30.40mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BF30-03-2-06S
Related Links71BF30-, 71BF30-03-2-06S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BF30-03-2-06S Details Description
Related parts for 71BF30-03-2-06S
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SENSOR AMP 250PSI 1-6VDC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 565MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
MULTICHANNEL FSK TRANSMITTER datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4812-A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf