| Internal Part Number | EIS-71BF30-08-2-04N | |
| Series | 71 | |
| Number of Positions | 4 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 8 | |
| Number of Poles per Deck | 2 | |
| Circuit per Deck | DP4T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 65.20mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 71BF30-08-2-04N | |
| Related Links | 71BF30-, 71BF30-08-2-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 1020140000 | CONN TERM BLK HEX RAIL MNT PA RD | datasheet.pdf | |
 | 4-1617072-6 | RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A | datasheet.pdf | |