Grayhill, Inc. 71BF36-08A10N
71BF36-08A10N picture photo
Mfg. Part Number
71BF36-08A10N
Datasheet Download
71BF36-08A10N.pdf
Availability of 71BF36-08A10N
QUANTITY
71BF36-08A10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BF36-08A10N
Internal Part NumberEIS-71BF36-08A10N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series71
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks8
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Features-
Depth Behind Panel65.20mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BF36-08A10N
Related Links71BF36, 71BF36-08A10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BF36-08A10N Details Description
Related parts for 71BF36-08A10N
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6WSON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HARDWARE GASKET datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 160MA 11.8 OHM TH datasheet.pdf