Grayhill, Inc. 71BS30-01-1-10N
71BS30-01-1-10N picture photo
Mfg. Part Number
71BS30-01-1-10N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71BS30-01-1-10N.pdf
Availability of 71BS30-01-1-10N
QUANTITY
71BS30-01-1-10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BS30-01-1-10N
Internal Part NumberEIS-71BS30-01-1-10N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series71
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BS30-01-1-10N
Related Links71BS30-, 71BS30-01-1-10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BS30-01-1-10N Details Description
Related parts for 71BS30-01-1-10N
CONN SPRING CONT 22 POS .295 SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY MIXER 4V SOT-23 datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRIG SGL SOT353 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 28-SOIC datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 10MM datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACTS 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf