Grayhill, Inc. 71BS30-06-1-03N
71BS30-06-1-03N picture photo
Mfg. Part Number
71BS30-06-1-03N
Datasheet Download
71BS30-06-1-03N.pdf
Availability of 71BS30-06-1-03N
QUANTITY
71BS30-06-1-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BS30-06-1-03N
Internal Part NumberEIS-71BS30-06-1-03N
Series71
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks6
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel54.13mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BS30-06-1-03N
Related Links71BS30-, 71BS30-06-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BS30-06-1-03N Details Description
Related parts for 71BS30-06-1-03N
IC REG LDO 7V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
LED RING LIGHT FOR F150 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf