Grayhill, Inc. 71BS30-08-1-08N
71BS30-08-1-08N picture photo
Mfg. Part Number
71BS30-08-1-08N
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
71BS30-08-1-08N.pdf
Availability of 71BS30-08-1-08N
QUANTITY
71BS30-08-1-08N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71BS30-08-1-08N
Internal Part NumberEIS-71BS30-08-1-08N
Series71
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks8
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel65.20mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71BS30-08-1-08N
Related Links71BS30-, 71BS30-08-1-08N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71BS30-08-1-08N Details Description
Related parts for 71BS30-08-1-08N
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 86MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
RES 507 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf