Grayhill, Inc. 71E30-01-3-04S
71E30-01-3-04S picture photo
Mfg. Part Number
71E30-01-3-04S
Datasheet Download
71E30-01-3-04S.pdf
Availability of 71E30-01-3-04S
QUANTITY
71E30-01-3-04S Order Process
Ship out your order
Specifications of 71E30-01-3-04S
Internal Part NumberEIS-71E30-01-3-04S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package25
Series71
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck3
Circuit per Deck3P4T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (4mm Dia)
Actuator Length17.00mm
Features-
Depth Behind Panel19.33mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71E30-01-3-04S
Related Links71E30-0, 71E30-01-3-04S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71E30-01-3-04S Details Description
Related parts for 71E30-01-3-04S
CONN CAP 2POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC CNTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 30V datasheet.pdf
RES 16 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2.5' MALE PL259 datasheet.pdf
BCF 3.81/15/180LR SN OR BX datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf