Grayhill, Inc. 71EF30-03-2-03N
71EF30-03-2-03N picture photo
Mfg. Part Number
71EF30-03-2-03N
Datasheet Download
71EF30-03-2-03N.pdf
Availability of 71EF30-03-2-03N
QUANTITY
71EF30-03-2-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71EF30-03-2-03N
Internal Part NumberEIS-71EF30-03-2-03N
Series71
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks3
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (4mm Dia)
Actuator Length17.00mm
Angle of Throw30°
Features-
Depth Behind Panel30.40mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71EF30-03-2-03N
Related Links71EF30-, 71EF30-03-2-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71EF30-03-2-03N Details Description
Related parts for 71EF30-03-2-03N
IC ADC LP 10-BIT 400KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.32V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PANEL MNT CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.75A/0.25A 28QFN datasheet.pdf
POWER TRANSFORMER PCB MOUNT datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf