Grayhill, Inc. 71EF36-02A10N
71EF36-02A10N picture photo
Mfg. Part Number
71EF36-02A10N
Datasheet Download
71EF36-02A10N.pdf
Availability of 71EF36-02A10N
QUANTITY
71EF36-02A10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 71EF36-02A10N
Internal Part NumberEIS-71EF36-02A10N
Series71
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks2
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (4mm Dia)
Actuator Length17.00mm
Angle of Throw36°
Features-
Depth Behind Panel24.87mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque4 ~ 32 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71EF36-02A10N
Related Links71EF36, 71EF36-02A10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
71EF36-02A10N Details Description
Related parts for 71EF36-02A10N
DIODE GEN PURP 100V 4A DO201AD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF11A/AF11/AFF11A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EZ FOR BLACKFIN BF60X FAMILY datasheet.pdf
SINGLE LEAD ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
350 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
CAP 1800 UF 20% 10 V datasheet.pdf