| Internal Part Number | EIS-71ES30-03A12N | |
| Series | 71 | |
| Number of Positions | 12 | |
| Index Stops | Continuous | |
| Number of Decks | 3 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP12T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Round (4mm Dia) | |
| Actuator Length | 17.00mm | |
| Contact Finish | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Features | Shaft and Panel Sealed | |
| Depth Behind Panel | 30.40mm | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Force, Torque | 4 ~ 32 in-oz | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 71ES30-03A12N | |
| Related Links | 71ES30, 71ES30-03A12N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 4494-475 | FIXED IND 4.7MH 260MA 1.85 OHM | datasheet.pdf | |