| Internal Part Number | EIS-71L30-02-4-02N | |
| Series | 71L | |
| Circuit | 4PDT | |
| Number of Positions | 2 | |
| Switch Function | On-On | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 250mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 19.05mm Dia | |
| Features | - | |
| Depth Behind Flange | 51.54mm | |