Integrated Device Technology (IDT) 71V016SA12BF
71V016SA12BF picture photo
Mfg. Part Number
71V016SA12BF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA
Datasheet Download
71V016SA12BF.pdf
Availability of 71V016SA12BF
QUANTITY
71V016SA12BF Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V016SA12BF
Internal Part NumberEIS-71V016SA12BF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package476
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-LFBGA
Supplier Device Package48-CABGA (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V016SA12BF
Related Links71V016, 71V016SA12BF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V016SA12BF Details Description
Related parts for 71V016SA12BF
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 4POS NATRL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 17W OUT T/H datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MICRO 100C P 3" RBW JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf