Integrated Device Technology (IDT) 71V016SA20BFGI8
71V016SA20BFGI8 picture photo
Mfg. Part Number
71V016SA20BFGI8
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 20NS 48CABGA
Datasheet Download
71V016SA20BFGI8.pdf
Availability of 71V016SA20BFGI8
QUANTITY
71V016SA20BFGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V016SA20BFGI8
Internal Part NumberEIS-71V016SA20BFGI8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LFBGA
Supplier Device Package48-CABGA (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V016SA20BFGI8
Related Links71V016S, 71V016SA20BFGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V016SA20BFGI8 Details Description
Related parts for 71V016SA20BFGI8
CAP MICA 220PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 4ROW VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 8OUT PCIE 48QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf